Katarzyna Szorc

Katarzyna Szorc

Psycholog, Pedagog

Katarzyna Szorc

Psycholog, Pedagog

Swoją przygodę z naukami społeczno-humanistycznymi rozpoczęłam od studiów na kierunku Pedagogika wczesnoszkolna. Moją pasją od zawsze była literatura i język polski, stąd też ukończyłam studia z zakresu Filologii polskiej. W poszukiwaniach badawczych i realizacjach praktycznych brakowało mi ugruntowanej wiedzy z zakresu psychologii, dlatego też niezwłocznie rozpoczęłam (i z wyróżnieniem ukończyłam) studia psychologiczne o specjalności Psychologia kliniczna.

Zawodowo łączę świat teorii i praktyki psychologiczno-pedagogicznej. Jestem pracownikiem naukowym na Uniwersytecie w Białymstoku, gdzie rozwijam zainteresowania badawcze koncentrując się głównie na badaniach dotyczących świata emocji człowieka. Współpracuję ze szkołami i przedszkolami, gdzie prowadzę zajęcia warsztatowe z uczniami, nauczycielami i rodzicami.

Od lat pracuję z ludźmi na różnym etapie rozwoju – z dziećmi, młodzieżą i ludźmi dorosłymi. Moje oddziaływania mają charakter konsultacji i regularnej pracy terapeutycznej.

Jestem Trenerem Umiejętności Społecznych (TUS SST) oraz Trenerem programu „Kuferek Tajemnic” opartego na podstawach myślenia krytycznego. Jako terapeuta praktykuję w nurcie Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach (po szkoleniach I i II stopnia, w procesie certyfikacji). Jestem też certyfikowanym praktykiem Metody Kids’ Skills, którą z powodzeniem wykorzystuję w pracy z dziećmi borykającymi się z opanowaniem umiejętności emocjonalnych i behawioralnych.

W swojej praktyce wykorzystuję wiele metod i technik pracy w zależności od potrzeb i trudności rozwojowych klienta. W pracy terapeutycznej sięgam do założeń Porozumienia Bez Przemocy (NVC), czyli relacjach opartych na szacunku i wzajemnym rozumieniu. Aktualnie doskonalę swoje kwalifikacje na studiach podyplomowych na specjalności Socjoterapia i profilaktyka.

Cały czas jestem na drodze rozwoju i podejmuję kolejne szkolenia, kursy, studia podyplomowe. Wszystko po to, by coraz lepiej rozpoznawać potrzeby ludzi i służyć im pomocą w rozwiązywaniu trudności i towarzyszyć im w zmianie ku lepszemu.

Prywatnie jestem mamą dwóch nastolatków – Antosia i Stasia – którzy uczą mnie, że na każdym etapie rozwoju człowiek zasługuje na szacunek i uznanie. Lubię podróże, filmy Almodovara i rozmowy przy dobrej kawie. Uczę się świata przyrody podglądając życie ptaków. Moją aktualną pasją jest rozpoznawanie gatunków ptaków i ich fotografowanie. Umiejętności zawodowe przyczyniają się do udanego życia rodzinnego, ponieważ spełniając się w pracy jestem szczęśliwym człowiekiem i tym szczęściem chcę dzielić się z innymi.

W życiu kieruję się mottem:

„Szczęście nie przychodzi z zewnątrz.
Zależy od tego, co jest w nas samych”
Dale Carnegie

Elżbieta Dąbrowska
Elżbieta Dąbrowska